Ämne sammansatta egenskaper och exempel på meningarden förening ämne är det som utgörs av minst två kärnor. En kärna definieras som ordet som innehåller relevant information inom en syntagmatisk struktur (grupp av ord som uppfyller en syntaktisk funktion i en mening). Det motsatta av ämnet är det enkla ämnet (kärnan i ett enda ord).

Den syntagmatiska strukturen som spelar ämnesrollen är substansfrasen. Ämnet, i grammatik, är termen som något förkunnas, sagt eller bekräftat. Detta, tillsammans med predikatet, är en del av meningen. För sin del är en substantiv frasen något ord eller en grupp av ord som fungerar som ett substantiv.

Således är ämnet för "Hundar och katter mer än bara husdjur för många människor" som hundar och katter. Detta har två substantivfraser vars kärnor är hundar och katter. Därför har denna mening ett sammansatt ämne. När det gäller "Hundar är väldigt lojala", har meningen ett enkelt ämne.

index

 • 1 Egenskaper
 • 2 Exempel på meningar med sammansatt ämne
  • 2.1 Formad med koordineringsföreningen "och"
  • 2.2 Formad med den koordinerande konjunktionen "och", med andra eliderade kärnor
  • 2.3 Formad med den koordinerande konjunkturen som består av "varken ... eller"
  • 2.4 Formad med den disjunktiva koordinerande konjunktionen "o"
  • 2.5 Formad med den disjunktiva koordinerande konjunktionen "o", plural verb
 • 3 referenser

särdrag

Huvudkaraktäristiken hos föreningen i form av att den består av två eller flera kärnor. När den har mer än två separeras kärnorna med kommatecken: Däggdjur, fåglar, fisk, reptiler och amfibier är de fem mest kända ryggradsarterna (djur med ryggrad).

Om de bara har två kärnor förenas dessa av de koordinerande konjunktionerna: "och", "o" och "ni ... ni". Konjunktioner är i allmänhet partiklar som tjänar till att länka syntaktiska element i en mening. Bland dem samordnar samordnarna likvärdiga element (i detta fall två substantiv).

Å andra sidan är en annan egenskap hos kompositmaterialet att verbsformen av predikatet som följer med det måste gå i pluralum, även om varje kärna är i singularen. Observera följande meningar:

 • Dina kläder och resten av dina tillhörigheter de höll i källaren
 • Varken du eller jag vi borde gå till den firandet.

När emellertid kärnorna i det sammansatta ämnet är singulära och förenade med den disjunktiva konjunktionen "o", kan verbet hittas i singular eller plural. Således i följande meningar är båda versionerna korrekta:

 • I slutändan måste tid eller död ge mig orsaken.
 • I slutändan måste tid eller död ge mig orsaken.

Exempel på meningar med föreningens ämne

Formad med den koordinerande konjunktionen "och"

"Programmet avslutades med den medeltida Auto de los Reyes Magos, med musikaliska transkriptioner av Pedrell och Romeu, och instrumentering för cembalo, klarinett och lut av Falla; Isabel García Lorca och Laurita Giner de los Ríos de var vokal solisterna. " (I Federico García Lorca: elitutställning, massuppvisning, av profeti, 1992)

I denna mening är föreningens subjekt de rätta namnen Isabel García Lorca och Laurita Giner de los Ríos. När dessa fall uppstår anses både namn och efternamn vara en del av kärnan.

Formad med den koordinerande konjunktionen "och", med andra eliderade kärnor

"Kostymerna till ryttarna, blåa, gröna och mörka lager, och de av torerillorna, orange, De kontrasterar sig i romantik med flickan, som inte lyssnar på hennes kläders skönhet och mysteriens resa, medan hon tar oliver med vindens grå arm i hennes midja. " (I Federico García Lorca: Poesiens färg, av Guerrero Ruiz och Dean-Thacker, 1998)

I den här meningen är den första syntagmen av föreningens ämne: kostymerna för ryttarna, blåa, gröna och mörka lager. Och kärnan är: kostymer.

Under tiden består den andra syntagmen av: de av torerillorna, orange. Observera att kärnan, som också passar, är elied.

Formad med den koordinerande konjunkturen som består av "ni ... ni"

[...]

"Dagen vill inte komma
så att du inte kommer
jag kan inte heller gå.

Men jag ska gå
ger paddarna min bita aning.
Men du kommer att komma
genom de mörka kloderna av mörkret.

Varken natt eller dag de vill komma
så att du ska dö
och du dör för mig ".

(Dikt Gacela del amor desesperado, av Federico García Lorca)

I den sista versen av detta fragment av dikten kan ett kompositämne observeras. Nominella fraser är natt och dag, och deras kärnor är natt respektive dag. Observera att, även om båda kärnorna är i singular, visas verbet i plural (vilja).

Formad med den disjunktiva koordinerande konjunktionen "o"

"De mänskliga passionerna är tusen och tusen i oändlig tonalitet och tusen och tusen män som varje ser saker enligt sin själ och om ett företag eller en akademi han ger en bok där han säger vad man ska göra och vad man inte ska göra, de glada eller plågade andarna, religiösa eller perversa, förkasta den med skrämmande terror ... "(Obras VI, García Lorca, 1994).

I denna mening kan vi se ett sammansatt ämne i den villkorliga underordnad klausulen: om ett företag eller en akademi ger en bok. Substansfraserna är ett företag och en akademi. Som du kan märka är verbet i sin singularform.

Formad med den disjunktiva koordinerande konjunktionen "o", plural verb

"Vid berusning, akut provocera upprepade kräkningar genom att ge en lösning av 3 gram natriumpermanganat per liter att dricka. Magsköljning kan provas. Te eller kaffe De är praktiska. Skydda och håll patienten i vila. " (I Encyclopedia of Medical Knowledge El Ateneo, 1976).

Ämnet som består av föregående mening är te eller kaffe. I detta fall saknar substantivfraserna modifierare, som bara har kärnorna: te och kaffe. Och till skillnad från föregående exempel visas verbet i dess pluralform.

referenser

 1. Guatemala-institutet för radioutbildning. (2014). Kommunikation och språk 8. Ny stad: IGER.
 2. Hualde, J. I .; Olarrea, A. och Escobar, A. M. (2001). Introduktion till spanska språket. Cambridge: Cambridge University Press.
 3. Ayala Flores, O. L. och Martín Daza, C. (2008). Språk och litteratur Recovery notebook. Madrid: AKAL.
 4. González Picado, J. (1999). Grundläggande kurs av castilian grammatik. San José: Universitetet i Costa Rica.
 5. Ross, L.R. (1982). Undersöka syntaxen i spanska. San José: EUNED.
 6. Benito Mozas, A. (1992). Praktisk grammatik Madrid: EDAF.
 7. Garffadi av Raffo Magnasco; R. (2002). Språk, kommunikation och diskurs. Río Cuarto: Río Cuartos nationaluniversitet.
 8. Llamas, E. (2010). Spanska. Morrisville: Lulu.com.